2 mars 2026 · Nyheter

Certifikat till geriatrisk akutvårdsavdelning

Den 24 februari fick den geriatriska akutvårdsavdelningen GAVA vid Helsingborgs lasarett, som första verksamhet inom Region Skåne, ta emot sitt Silviahemscertifikat. Avdelningens drygt 100 medarbetare, av olika professioner, har tillsammans genomgått Silviahemmets utbildningsprogram.

Med en gemensam kunskapsbas och framtida regelbundna reflektionstillfällen är de nu redo att vidareutvecklas, för att ännu bättre kunna stödja personer som vårdas på avdelningen med målet högsta möjliga livskvalitet.

Silvihemmets Inga-Lill Winqvist och Andreas Jönsson var på plats för att dela ut certifikat och kursbevis. Dagen firades med tal, bubbel och tårta. Foto: Silviahemmet.

Vid ceremonin närvarade medarbetare från geriatrikavdelningen, enhetscheferna Charlotte Crafoord-Larsen och Josefine Nyckelgård samt Stefan Santén, förvaltningschef på Helsingborgs lasarett.